חברות הסלולר – השקעה טובה או לא?

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום חמישי 29 ינואר 2009 12:32

בשבועות האחרונים יצא לי לקרוא כמה וכמה סקירות אנליסטים של חברות סלולר מהארץ ומהעולם. בסופה של כל סקירה כזו המליצו האנליסטים על מכירה או קניה של המניה, וקבעו לה מחיר יעד. אני לא אנליסט, ולא אמליץ לכם על ביצוע פעולה כזו או אחרת במנייה. עם זאת, בתום עיון מעמיק בסקירות, אמליץ לכם בחום להתעלם מהמלצות האנליסטים.

לפרסום בבלוג, הזמנת הרצאות ושירותי ייעוץ – צרו קשר: geva@kraoz.com

אני לא יודע אם רמת הניתוח שהפגינו האנליסטים של חברות הסלולר היא עדות לרמת ההמלצות של אנליסטים ככלל, אבל יש לי חשד סביר שזה המצב. זה בהחלט מעורר מחשבות עגומות על הגורמים למשבר הכלכלי הנוכחי.

לתחושתי, המלצות האנליסטים נעשות בעיקר לצרכים תקשורתים. ההמלצות מנוסחות בחדות, בקביעה ברורה, ומלווות בד"כ בשורה תחתונה. בדיוק מה שצריך כדי לקבל כותרת גדולה בעיתון כלכלי מוביל, כמובן עם קרדיט מלא. האנלסיטים מרוויחים פרסום חינם, ובזול, שמשדר אמינות ורצינות. העיתונים הכלכלים מצידם מעסיקים מעט מאוד גורמים מקצועים שמנתחים באובייקטיביות חברות ולכן שמחים תמיד לפרסם (בעלות אפסית כמובן) ניתוח חיצוני.

אבל קריאה קצת יותר מעמיקה בניתוחי האנליסטים, תגלה אמת מעציבה. הנימוקים שלהם להמלצות הם במקרה הטוב סתמיים לחלוטין, מהסוג שכל קורא עיתון יכול להגיע אליהן בעצמו, ובמקרה הרע – מוטעים לחלוטין ומבוססים על אי הבנה של המבנה העסקי של החברות.

במקרה הספיציפי של חברות סלולר, נדמה לי שהאנליסטים לא מבינים באמת את מקורות ההכנסה, בעיקר בכל מה שקשור בעולם התוכן, ולא מצליחים להפריד בין מהלכם מותגיים ותקשורתיים של חברות, לבין מקורות ההכנסה האמיתיים שלהם. זה אולי בלבול מובן אצל עיתונאים, אבל מאנליסט שמשפיע על גורלן הכלכלי של חברות, אפשר לצפות לקצת יותר השקעה והבנה.

אני לא הייתי סומך על אף המלצה של אנליסט, שלא עבד בעצמו בחברת סלולר כמה שנים טובות, ומבין באמת את התנהלותה הכספית. גם קריאה בדוחות הבורסאיים של החברות לא מספיקה כדי לקבל תמונת מצב אמיתית.

אז מה בכל זאת דעתי, על מניות של חברות התקשורת? קבלו כמה עקרונות שחשוב לדעת, לפני שתחליטו אם להשקיע בהן או לא.

1.  ההשפעה הגדולה ביותר על רווחיותן של חברות סלולר נמצאת בידי הרגולציה. החלטה כזו או אחרת שתיפול אצל הרגולטור יכולה לשנות בהינף יד את מאזני הרווח של החברות. מכיוון שאת ההחלטות הללו אי אפשר לצפות, והן תלויות במבנה הפוליטי של כל מדינה ומדינה, שוק הסלולר, למרות מה שמקובל לחשוב, הוא לא שוק שיציבותו מובטחת.

2. עם כל הכבוד לשירותי התוכן והבאזז סביבם, הם אחראים לחלק זעום ביותר מהכנסות חברות הסלולר וזה לא עומד להשתנות. וחוץ מזה – שירותי בילינג, דאטה ו-SMS הם לא שירותי תוכן, גם אם בדוחות של החברות סופרים אותם ככאלה.

3. מיתון כן משפיע על שירותי התקשורת. אנשים קונים פחות מכשירים יוקרתיים, מספר המנויים העסקיים יורד, אנשים פרטיים מקצצים בשירותי ערך מוסף, הפגיעה בתיירות משפיעה על ההכנסות מרומינג.

4. חברות סלולר יכולות גם להפסיד הרבה מאוד כסף. עיין ערך התוצאות של סוני אריקסון השנה, או התוצאות של וודאפון מלפני כמה שנים (אחרי התשלום העצום שלה על רישיונות דור שלישי).

5. ישנם איומים רבים על ההכנסות העתידיות של חברות הסלולר. העידן שבו אדם משלם לפעמים אלף שקל בחודש על שירותי תקשורת (טלפון נייד, ביתי, חיבור לאינטרנט, טלוויזיה) לא יימשך לנצח.

6. ולמרות הדברים הללו – מהפיכת התקשורת שמתרחשת בעולם היא רק בתחילתה. בעוד עשור, להערכתי, ל-80-90 אחוז מאוכלוסיית העולם יהיה מכשיר נייד. המכשיר הזה יהווה את מרכז שירותי המידע והתקשורת. השוק ככללותו עוד צפוי לגדול, ולעשות הרבה כסף להרבה חברות. אבל בדרך יהיו הרבה חברות שייכשלו ויפסידו.

מחפשים שירותי תוכן, כתיבה שיווקית, קידום ברשתות חברתיות?
אין תגובות »

  1. Comment by מאיר דויטש — 29 בינואר 2009 @ 12:59

    סוני אריקסון היא לא "חברת סלולר" אלא יצרן מכשירי סלולר. אתה בהחלט צודק לגבי האנליסטים ובמיוחד מכיוון שבעקבות הקיצוצים העמוקים שחלו במחלקות המחקר, כל אנליסט צריך לסקר הרבה יותר תחומים וחברות ואיכות העבודה יורדת בהתאם. בנושא הסלולר חברות הסלולר (המפעילים) צפוים לשפר תוצאות גם בשל המגמות המתרחבות "לזרוק" את הטלפון הקווי ולגלוש באינטרנט הסלולרי – שתי מגמות שמאפיינות את הדור הצעיר.

  2. Comment by עופר — 29 בינואר 2009 @ 15:54

    סחטיין עליך

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה