שלחתם מייל? שלמו חצי שקל

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום שבת 31 ינואר 2009 14:23

תארו לעצמכם שיום אחד הייתם מקבלים הודעה מספק האינטרנט שלכם, שאתם מתבקשים להתחיל לשלם לו חצי שקל על כל מייל שאתם שולחים. נשמע הזוי, לא? אז למה זה נראה לכם הגיוני לשלם על כל sms שאתם שולחים?

מחפשים הורדות לאייפון? אתר ישראלי חדש מביא לכם את ההורדות לאייפון הכי שוות.

בעולם האינטרנט אנחנו משלמים לספק תשתיות ולספק האינטרנט (ומדובר בגופים נפרדים בגלל החלטת הרגולטור) תשלום חודשי קבוע, תמורת רוחב פס מסוים, ומשתמשים ברוחב הפס הזה כאוות נפשנו. אבל בעולם הסלולרי, המצב, כידוע לכולנו, שונה. הסיבה פשוטה, עולם הסלולר נולד מתוך עולם הטלקום הישן והקווי ואימץ את שיטות החיוב שלו: תשלום נמוך יחסית, אם בכלל, בעבור החיבור לרשת ותשלום נוסף בעבור כל שימוש בה.

בעולם האינטרנט, מודל כזה נשמע מופרך לחלוטין. אחת הסיבות להצלחה המסחררת של האינטרנט בעשור האחרון היא אימוץ מודל של תשלום פיקס: סכום חודשי קבוע, ללא גביה על שימושים נוספים. הבחירה במודל הזה היא הצלחה מסחררת, שאפשרה את מהפיכת המידע ששינתה את פני העולם. אם המשתמשים היו נדרשים לשלם על כל מייל שהם שולחים, על כל קילו-בייט שהם צורכים, בנפרד, העולם היה נראה אחרת.

נהנות פעמיים

העולם הסלולרי עושה כעת את דרכו לעבר עולם האינטרנט, והגבולות מטשטשים. הרשתות הסלולריות יכולות להציע היום נגישות מלאה לכל סוג של מידע: טקסט, אודיו, וידאו, בדיוק כמו רשת הכבלים, או רשת הטלפון. ספקיות הסלולר שלכם מציעות לכם היום חיבור אינטרנטי מהיר בגלישה דרך המכשיר הסלולרי, דרך הלפטופ, ואפילו דרך המחשב הבייתי. אבל את מודל התשלום של עולם האינטרנט, הן לא ממהרות לאמץ. כלומר – הן כן מאמצות אותו, אבל לא מוותרות על המודל הקודם שלהן, וכך נהנות פעמיים.

אם לדייק, חברות הסלולר נמצאות בכל שרשרת הערך של העולם הזה: זה מתחיל במכירת המכשיר, נמשך במכירת התשתית, עובר למכירת החיבור לרשת ונגמר במכירת התוכן והשירותים הנוספים. בדרך, הן גוזרות עמלה בכל נקודה.

מבחינה רגולטורית, יש במבנה השוק הזה בעיות רבות. אחת הקריטיות שבהן היא זו שתיארתי בתחילת המאמר. חברות הסלולר גובות דמי שימוש קבועים (אם כי נמוכים יחסית לאלה של חברות האינטרנט) על החיבור לרשת – אבל מבקשות מכם להמשיך לשלם גם על כל פעולה נוספת. כל sms שאתם שולחים, כל שיחה שאתם מבצעים, עדיין עולה לכם כסף. אפילו את הגלישה עצמה תקבלו בחבילות עם הגבלה מסויימת על כמות הק"ב שאתם צורכים.

האינטרס של חברות הסלולר ברור: להרוויח כמה שיותר כסף, וזו זכותן המלאה. שיטת הגבייה הזו משחקת לטובתן מכיוון שהצורך אצל הלקוחות ביצירת תקשורת הוא כה חזק, ומכיוון שמדובר בתשלומים קטנים על כל פעולה בודדת, כך שהלקוח לא נרתע בעת ביצוע הפעולה. אם לקוח מוכן לשלם חצי שקל בעבור שליחת פריט מידע שמשקלו אפסי, ושלא תופס שום רוחב פס, אף חברת סלולר לא תוותר על מכרה הזהב הזה. מכיוון שהתחרותיות בעולם הסלולר היא זניחה (בכל העולם, לא רק בישראל), אף חברת סלולר לא תשבור את השוק ותציע, נניח, smsים חינם.

תשתית ציבורית

אבל האינטרס הציבורי שונה. ומכיוון שחברות הסלולר משתמשות בתשתית ציבורית (תדרים), יש לציבור זכות מוסרית ברורה לקדם את האינטרסים שלו. האינטרס הציבורי הוא לקדם את מהפיכת המידע – ולאפשר לכמה שיותר אנשים בעולם נגישות למידע. כדי שזה יקרה – צריך לשפר את התשתיות – ולהנהיג מדיניות תשלום הגיונית.

לרוע המזל, עד היום הרגולטורים ברחבי העולם נהגו במדיניות שגויה. הממשלות התנערו מאחריותן להקמת התשתיות, הפריטו את חברות הטלקום הממשלתיות, גבו תשלומי ענק מהחברות הפרטיות עבור השימוש בתדרים (ובכך כפו עליהן לגלגל את התשלום על הלקוח הפרטי), וגרמו נזק עצום לאינטרס הציבורי.

בחודשים האחרונים, שבהם נזרקו לפח כל התיאוריות הכלכליות, חל שינוי משמעותי בעמדת הממשלות. ממשלו של אובמה, וכן הממשלה הבריטית, שמו להם למטרה ברורה לחבר כל אזרח ואזרח במדינה לפס רחב (בבריטניה ההגדרה היא חיבור של 2 מ"ב ומעלה). מכיוון שהממשלות כבר לא שולטות בחברות הטלקום, הן פונות לחברות הפרטיות ומציעות להן סבסוד ותמיכה. ברגע שהממשלה מסייעת לחברה הפרטית בהנחת התשתית, יש לה את כל ההצדקה שבעולם לכפות עליה מדיניות תשלום. מכיוון שהאינטרס הציבורי הוא לעודד את הנגישות למידע, יש לאסור על חברות הטלקום לגבות תשלום פר שימוש.

לפי מחקרים אחרונים, נשלחים בעולם שני טריליון smsים ביום, המספר הזה יכול להיות גדול פי כמה עשרות, אם הלקוח לא ייאלץ לשלם עבור כל הודעה. וזה נכון גם בעבור שיחות קוליות, גלישה, שליחת קבצי וידאו ושאר הפונקציות שמאפשרים המכשירים החדשים. לנגישות החופשית והזולה למידע תהיה השפעה חיובית ומיידית על האוכלוסיה בעולם המתפתח, וגם בעולם המערבי.

ובונוס נוסף: את הסכומים שייחסכו מהתשלומים לחברות הסלולר (בישראל, זה יכול להגיע למאות שקלים למשפחה), יוכלו המשתמשים לנצל להוצאות אחרות ובכך לצמצם את נזקי המשבר הכלכלי. במצב השוק היום, חלק גבוה מאוד מההוצאות המשפחתיות יוצא על סל התקשורת, רק בגלל כשל השוק הרגולטורי. מי שסובל מכך הם כל יצרני השירותים האחרים, שללקוחות הפוטנציאלים שלהם יש פחות כסף להוציא עליהם. למעשה, הרגולציה הכושלת בעולם הסלולר היא לא רק מס שמוטל על האזרחים, אלא גם מס שמוטל על החברות האחרות בעולם, בשווקים שלא נהנים מרגולציה תומכת ומפנקת.

קריאה נוספת:אין תגובות »

 1. Comment by אדיר — 2 בפברואר 2009 @ 22:23

  מסכים, למי שיש מכשיר דור שלישי יכול בחבלית ה100MB של הWAp להשתמש בinstant Messaging ולהגיד לכל החברים שלו לעשות כך, לפחות לאלו שהוא שולח להם הודעות על בסיס קבוע.
  למי שיש סמארט פון יכול גם להשתמש בVOIP כדוגמת פרניג' אני משער לעצמי שאפשר לעשות מניפולציה שזה יחשב כתעבורת WAP.
  היות ולי אין סים דור שלישי (כי גם 20 שקל לחודש בשביל לשלוח הודעות, שעלותה היא ננו אגורה במקרה הטוב, זה יותר מדי) אני עונה להודעות SMS רק דרך האינטרנט באתר של החברות זה חינם, ICQ…
  או מחזיר שיחה להודעת הSMS. והכל התחיל בגלל שהעלו לי את התעריף מהמחיר השערורייתי של 27 אג למחיר של 54 אג לא כולל השלמה לרשת אחרת עוד 3 אג. אחרי שהחלטתי להפסיק לשלוח הודעות, פתאום התחלתי לקבל הודעות מוקלטות מהחברה הסלולרית שלי על חבליות יותר "אטרקטיביות". אבל עכשיו כבר לא צריך טובות למדתי להסתדר בלי. וזה בובה כדי לנסות

 2. Comment by שנבוב — 9 בפברואר 2009 @ 3:17

  לא ממש הבנתי מה אתה מנסה לומר – חברות הסלולר חייבות לספק לך משהו בחינם ? מישהו חייב לספק לך משהו בחינם ? קיבלת שירות? אתה מרוצה? שלם. לא מרוצה ? עבור לחברה אחרת או הפסק להשתמש, נראה לי שאם מספיק אנשים יעשו את זה, משהו ישתנה – אבל עד אז ? שלם.
  אל תבין אותי לא נכון, אני עדיין מחכה בקוצר רוח למודל ה"אינטרנט" של הסלולר (ולא, אני לא מדבר על הטמבלים מהאינטרנט שרוצים להפוך את הסלולר לחינם, כי "ככה זה עובד באינטרנט", ויאללה בוא נשפוך לשם את כל המודלים המאגניבים של הפרסום שלא מכניסים שקל וחצי ו…. אופס), אבל עד אז, יש תעשייה שלמה שמסתתרת מתחת למוצצי הדם (חברות הסלולר והתוכן) ואנשים שמתפרנסים מזה בכבוד (ומה לעשות, יהיה קשה מ-א-ו-ד לחולל שוק של 20 בליון דולר מפרסום בסלולר…), ועד שלא נמצא מודל אחר (מישהו אמר freemap?), מישהו צריך לשלם לחלילן… רוצה להשתתף בניסוי ?

 3. Comment by admin — 10 בפברואר 2009 @ 15:21

  שירות סלולרי הוא מוצר שלא ניתן לוותר עליו לחלוטין, ככה שהאופציה היא רק לעבור בין החברות. מכיוון שאין תחרות בשוק, ההצעות של כל החברות זהות. זה כשל שוק, שהרגולטור צריך לתקן. אני לא מצפה מהחברות להתנדב לעשות את זה, זה תפקידו של הרגולטור. אני אחד האנשים שמתפרנסים התעשייה הזו ואין לי כוונה לחסל אותה, אלא רק לייצר בה יותר שקיפות, יותר תחרות, ובעיקר – יותר הוגנות כלפי המשתמש הפרטי.

 4. Comment by לוח חינם — 30 באוקטובר 2009 @ 14:33

  אני מסכים איתך אני שלחתי למשרד התיקשורט עשרות מכתבים בנושא הודעות sms פשוט גנבה חוקית!! לצעריינו הרב!

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה