ארה"ב: נעצר הגידול בהכנסות המפעילים מתוכן סלולרי

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום שלישי 24 פברואר 2009 0:48

בשנת 2008 נעצר הגידול בהכנסות של המפעילים הסלולרים בארה"ב מהורדות תוכן דרך הפורטלים שלהם. כך עולה מנתונים שהציג לוי שפירו, שמתמחה בשוק הסלולר האמריקני, בכנס שנערך לפני כשבוע במכון הייצוא הישראלי, ביוזמת ענף ניו מדיה.

מהנתונים עולה כי מקור הצמיחה העתידי של המפעילים הסלולרים הוא שירותי הגלישה, שעשוים לעקוף, אולי אפילו כבר ב-2009, את ההכנסות מ-SMS.

אם אתם קוראים דוחות של חברות סלולר ולא מבינים איך זה שהם מצביעים דווקא על גידול נמשך בהכנסות מתוכן, שימו לב שההכנסות בדוחות כוללות את ההכנסות מדאטה ולעתים גם את ההכנסות מ-SMS ו-MMS, ובד"כ גם את ההכנסות משירותי בילינג (שניתנים לחברות צד שלישי שמוכרות תוכן ישירות ללקוח או כשירותי פרימיום SMS כמו בכוכב נולד) – מה שבהחלט שעשוי לבלבל.

למען הסדר הטוב, יש להפריד בין הכנסות שנרשמות מחיבור לגלישה, שאין בינם לבין תוכן דבר, לבין הכנסות מתוכן ממש – כלומר מכירות ללקוח של מוסיקה, משחקים, תמונות וכו' (ולשירותי בילינג יש להתייחס בסעיף שלישי ונפרד, שכן לעתים הם נובעים ממכירת תוכן ולעתים משירותים אחרים שאינם קשורים לתוכן).

הסיבות לעצירה ברורות: במכשירים מתקדמים הרבה יותר קל להוריד תוכן חינמי היישר מהרשת. אתם מוזמנים לשאול עשרה בני נוער מאיפה הגיע התוכן שעל המכשיר שלהם, ומובטח לכם כי תגלו שרובם לא טרחו לשלם עליו. בנוסף – יותר ויותר תוכן מוצע כיום בחינם על ידי אתרים מקצועיים, כשהוא ממומן בדרך כלל על ידי פרסום.

יש לציין שהנתונים עדיין לא משקפים את עומק המיתון במשק האמריקני, ובהחלט ייתכן שתחול הרעה של ממש בנתוני החודשים האחרונים של השנה והחודשים הראשונים של 2009, בוודאי בכל הקשור למכירות מכשירים מתקדמים ולצריכת שירותי פרימיום.

הנה מבחר מהנתונים (המתייחסים לשלושת הרבעונים הראשונים של 2008), שנלקחים ממחקרים של ה-MEF האמריקני. הנתונים המלאים צפויים להתפרסם רשמית בקרוב.

  • הגידול המרשים ביותר נרשם בהכנסות משירותי MMS. אחרי שנים ארוכות שבהן לקוחות פשוט לא השתמשו בשירות, הוא תופס סוף סוף תאוצה. הסיבה: מכשירי המצלמה שמאפשרים לצלם תמונות איכותיות ולשגרן לחברים ולרשתות חברתיות.
  • אחוז החדירה של משחקים סלולרים ומוסיקה בסלולר אינו גדל יותר, וההכנסות של המפעילים מהורדות גדלו רק במעט ב-2008.
  • ההכנסות מדאטה המשיכו לצמוח באופן מרשים, וייתכן שהן עשויות לעקוף ב-2009 את ההכנסות מ-SMS.
  • שירותי הווידאו עדיין לא חודרים את מעגל המשתמשים הראשוני וכמעט שלא מראים צמיחה.
  • יש גידול עצום בהורדה של אפליקציות שימושיות – וקיפאון בהורדת משחקים סלולרים.
  • כ-20% מהמכשירים החדשים הנרכשים בארה"ב הם סמארטפונים.
  • משתמשי אייפון גולשים פי 6 ממשתמש ממוצע, מורידים פי 9 קטעי מוסיקה ומשתמשים פי 5 בווידאו.
  • בארה"ב נמכרים כיום 202 דגמים שונים של סמארטפונים.

שפירו הציג בכנס את משנתו הסדורה, לפיה התוכן צריך להיות בחינם ("זה מטורף שאני אשלם 3 דולר על רינגטון"), ממומן פרסום, ולעבור שלא דרך המפעילים. הוא הציג את הישגיה המרשימים של אפל בתחום כמודל יעיל, שתורם לכולם. שפירו אמר כי המפעילים צריכים לקבל בשמחה את תפקידם כ"צינור טיפש", ולהתמקד באספקת גישה לאינטרנט – עסק רווחי כשלעצמו. את שירותי התוכן הוא קרא להם להשאיר לספקי התוכן עצמם ולחנויות תוכן עצמאיות, שרבות מהן עומדות לקום בקרוב, בעיקר בחסות יצרניות המכשירים (נוקיה, סוני אריקסון, סמסונג) ובונות מערכות ההפעלה (גוגל, מייקרוסופט).אין תגובות »

אין תגובות.

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה