למה שוק הפרסום בסלולר בארץ לא ממריא?

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום חמישי 26 פברואר 2009 14:54

כתבה שפורסמה ב"דה מרקר" מנסה לבדוק מדוע שוק הפרסום הסלולרי בישראל מסרב להתרומם. הכתבה נוגעת בחלק גדול מהבעיות שמונעות משוק הפרסום בסלולר להתפתח, כמו השמרנות של משרדי הפרסום, מגבלות טכנולוגיות ועוד.

סיבה נוספת שאינה מוזכרת, היא שהאתרים הגדולים בארץ, כמו וואלה ו-ynet, אינם מכניסים מערכות פרסום לאתרים הסלולרים שלהם. הסיבה: זה פשוט לא משתלם להם. האתרים מקבלים כיום חלק מההכנסות של המפעילות הסלולריות מחבילות הגלישה, עסקה משתלמת ביותר, ואינם רשאים להכניס פרסום עצמאי.

למעשה – הגולש משלם כיום על התוכן באתרים הסלולרים, כשהתשלום מוטמע בתוך חבילת הגלישה שהלקוח משלם למפעילה הסלולרית. המודל הזה ייחודי לישראל ואינו נפוץ בעולם. למעשה, שוק הסלולר הישראלי הוא אחד היחידים בעולם שבו הגולשים משלמים עבור אתרי תוכן, כמו אתרי חדשות, ספורט וצ'טים.

המודל הזה, יש לציין, מקובל מאוד בעולם הטלוויזיה (למשל בכבלים או בלוויין), אבל באינטרנט או בסלולר הוא מאוד לא נפוץ. בעבור בעלי האתרים זה כמובן משתלם. בעבור – הגולש – לא בטוח – שכן אם המפעילות הסלולריות לא היו מחלקות את העוגה עם יצרניות התוכן, הן היו יכולות להוזיל את מחיר החבילה.

המפעילות הסלולריות עצמן עדיין לא הטמיעו בצורה מלאה את מערכות הפרסום הסלולרי, כך שהן אינן יכולות להציע למפרסמים מערכות פרסום בתוך האתרים עצמם, שיאפשרו מודלים של חלוקת רווחים בינן לבין האתרים.

מכיוון שכך – הגלישה בסלולר בישראל פשוט אינה מייצרת מספיק "עמודים נצפים" כדי שתעשיית הפרסום תתעניין בה. פרסום אפקטיבי בסלולר כיום יכול להיעשות כמעט רק בעמודי הבית של הפורטלים של המפעילות, שיכולים להכיל קמפיין אחד או שניים בו זמנית.

מכיוון שרובה המוחלט של הגלישה לאתרים נעשית דרך הפורטלים של המפעילות, האתרים לא ישקיעו בהכנסת מערכות פרסום ובזמנם היקר של אנשי מכירות, רק בעבור גולשים שמגיעים עצמאית. להערכתי, זה ישתנה רק כאשר יגדל מאוד אחוז המשתמשים בסמארטפונים בישראל, מכיוון שחלק גדול מהגלישה דרכם ייעשה שלא דרך אתרי המפעילות. במקרה כזה ישתלם לאתרים להתחיל להכניס מערכות פרסום סלולרי ולהציע למפרסמים חבילות משולבות של פרסום באתר האינטרנטי, ופרסום מיוחד ושונה לגולשים דרך מכשירים סלולרים.אין תגובות »

 1. Comment by גדעון — 26 בפברואר 2009 @ 17:05

  הפרסום הסלולרי חיי וקיים ובעיקרו תחום ה SMS, הפרסום ב"אתרי" אינטרנט הסלולרים לא מתרומם, הסיבה העיקרית היא שהמדייה לא מספיק טובה, כל עוד לא ייחשבו מחוץ לקופסא של המכשיר, לא נתקדם. משחקי ה CASUAL גם יתקשו להיתרומם, זאת ועוד שהפרסום בסלולר צריך להיות חלק מהאסטרטגיית אינטרנט סלולר, אין סיבה אמיתית להפריד.

 2. Comment by שנבוב — 27 בפברואר 2009 @ 15:51

  בואו נקח דברים בפרופורציות, גם בפרסום באינטרנט הרגיל אין ממש הברקות, יותר אוסף של משרדי פרסום (סליחה, אינטראקטיב) שמתחרים מי יוצר באנר יותר יפה – מישהו עדיין מקליק על באנרים ? מישהו ממשרדי הפרסום האלו הקליק פעם על באנר ?
  הדברים ה"שונים" שזכיתי לראות לאחרונה הם אוסף של דאחקות (מי גנב את הטלפון של ברקוביץ' וכדומה) שאינם תורמים (בעיני) שום ערך למי שהם מפרסמים, סתם מייצרים רעש קל לפרק זמן קצרצר ללא שם תועלת לזמן ארוך.
  אני מחבב את הטלפון הנייד שלי, הוא פרטי שלי, שילמתי עליו לא מעט כסף, הוא עושה מה שאני רוצה, אני משלם על כל גישה שלי לעולם החיצוני, ויש לי מסך קטן – למה שאני ארצה שאותו דביל שמטנף לי את האינטרנט כדי לממן משהו שאף אחד לא מוכן לשלם עליוגם יכנס לי לטלפון ? ועוד יתפנק על מידע שספק השירות שלי מחזיק ? למה מי מת ?

 3. Comment by יאיר — 1 במרץ 2009 @ 15:29

  מה לגבי Location based services?

  להבנתי היתרון העיקרי של פרסום בסלולר על פני פרסום באינטרנט הוא ביכולת לדעת איפה הלקוח נמצא ולדחוף לו את ה-SMS/MMS המותאם ספציפית לצרכים שלו (למשל – תחנות דלק/מסעדות/חנויות הנמצאות באזור שלו).
  זה הולך חזק מאד בעולם. מה הסטטוס של זה בארץ?

 4. Comment by admin — 1 במרץ 2009 @ 21:10

  בינתיים, היכולת של החברות בארץ לאכן את המכשיר ולספק לו מידע בזמן אמת מאוד מוגבלת. גם בעולם אגב, שירותי פרסום בפוש לא ממש מצליחים, והחזון לדעתי הוא יותר של חיפוש מבוסס מיקום. כלומר – לקוח שיחפש את אותו הדבר בגוגל – ממקומות שונים – יקבל תוצאות שונות.

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה