N900 – המהפכה של נוקיה?

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום שישי 28 אוגוסט 2009 10:48

לפני מה שנדמה היום עידן ועידנים הכריזה נוקיה על הN97 כעל מכשיר הדגל שלה. בין ההכרזה להשקה עברה שנה, וכשהמכשיר הושק, הוא התקבל באכזבה רבה. נוקיה המשיכה לאבד נתח שוק (בגזרת המכשירים הרגילים בעיקר לסמסונג ול-LG, ובגזרת הסמארטפונים לאייפון ולבלקברי, שחזקים בעיקר בארה"ב, היכן שלנוקיה אין נוכחות משמעותית). הרווחים של נוקיה נחתכו משמעותית משום שבגזרת הסמארטפונים, שבה הפער בין המחיר לצרכן לבין עלות הייצור גבוהה במיוחד, בזכות המיתוג הסקסי, יש לה היצע חלש יחסית.

ועדיין, צריך לזכור שנוקיה היא חברת הסלולר הגדולה בעולם, עם נתח שוק כפול מהמתחרה הקרובה שלה סמסונג (ויותר מכפולה מבלקברי בגזרת הסמארטפונים), שהיא עדיין רווחית, לעומת סוני אריקסון ומוטורולה ההפסדיות, ושיש לה מסורת ארוכת שנים של יכולת להגיב לחידושי המתחרות.

בשנתיים האחרונות החלה נוקיה לירות לכל הכיוונים, בהצלחה מועטה. פלטפורמת המשחקים שלה גוועה ונסגרה. שירות המוסיקה שלה לא מתרומם. חנות ה-OVI מדשדשת. המאמץ להפוך מיצרנית מכשירים לחברה שמתעסקת בתוכן ובמכירות ישר ללקוח ולא דרך חברות סלולר – עלה לה הרבה מאוד כסף, והכניס מעט מאוד.

בשבועיים האחרונים הכריזה נוקיה על מספר מהלכים חדשים, ובתוכם שת"פ עם מיקרוסופט, כניסה לשוק התשלומים בסלולר והשקת נטבוק. אבל ההכרזה המשמעותית באמת שלה היא על המכשיר N900 – מכשיר סלולרי חדש, שאמור להקפיץ אותה דור אחד למעלה ולהתחרות במכשירי היוקרה האיכותיים של האייפון ובלקברי.

הN900 יבוסס על מערכת הפעלה בשם Maemo ולא על סימביאן שבה השתמשה עד עתה נוקיה. החברה הפינית אמרה כי לא תנטוש את הסימביאן, ונראה שהיא תמתג את המכשירים שרצים עליה ברמה אחת נמוכה יותר מאשר את מכשירי ה-Maemo, מבוססת הלינוקס.

המכשיר יושק באוקטובר. הוא צפוי לעלות 700 דולר. "הוא יביא חווית pc במכשיר בגודל של סלולרי", הבטיחו בנוקיה. המפרט שלו, אגב, לא מפיל מהרגליים, אבל השאלה העיקרית היא האם שינוי מערכת ההפעלה יהפוך אותו לקליל וסקסי יותר, והאם יהיו לו מספיק אפליקציות, עניין שפוגע מאוד בפאלם PRE, למשל.

ככה הוא נראה בווידאו. בוי ג'יניוס מתרשם ממנו לטובה.אין תגובות »

 1. Comment by דביר — 28 באוגוסט 2009 @ 11:36

  גבע, כדאי להזכיר את ההימור על לינוקס – מאמו היא הפצת לינוקס מיועדת לניידים – ואת ההשתלטות ההדרגתית שלה ושל יוניקס בכלל (אייפון פועל על גירסה של יוניקס) על המכשירים הניידים והנטבוקים.

 2. Comment by ליאור — 28 באוגוסט 2009 @ 21:00

  מעניין מאוד.

 3. Comment by סתיו — 29 באוגוסט 2009 @ 15:13

  אני בספק שתהיה פה מהפכה. הגדולה של נוקיה היא דווקא ביציבות היחסית שלה וביכולת שלה לפנות לקהלי יעד רחבים ושונים ולא רק לחובבי הגאדג'טים שביננו.
  מה שכן אין ספק שיש כאן התקדמות משמעותית- דווקא בנושא של מערכת ההפעלה. נוקיה הרי הגיעה לאן שהגיעה הרבה בזכות ממשק נוח למשתמש ופשטות. הסימביאן היה מכשול מהבחינה הזאת- מערכת מאוד מסורבלת ולא נוחה שלוקח הרבה זמן להתרגל אליה. אם מערכת ה- Maemo תפתור את הבעיה הזאת- אז נוקיה בהחלט תרים את עצמה עוד ותחזיר הרבה משתמשים שעברו דווקא לסוני אריקסון ולסמסונג בגלל חוסר הנוחות של ממשק סימביאן. אולי זה יסייע למכור גם את הN900 אבל יש לי תחושה שהגדולה של מערכת ההפעלה החדשה אם תהיה דווקא תשקם את נוקיה אצל המשתמש הקונבנציונלי ולא אצל חובב הגאדג'טים.

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה