המהפיכה הסלולרית האמיתית: Always on

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום שני 25 ינואר 2010 17:13

השינויים שעברו על עולם הסלולר בשנה החולפת היו משמעותיים, אבל זו רק ההתחלה. לכל מי שנמצא בתעשיית הסלולר, או עוקב אחריה, ברור ששוק הסלולר עומד בפני שינויים משמעותיים מאוד, שישנו את כללי המשחק בעבור כל המשתתפים: הצרכן הסופי, יצרני השירותים, האפליקציות, חברות הסלולר, האגריגטורים וכו'.

מדובר בשינוי בקנה מידה עצום – שכן הוא עומד לכלול את רוב תושבי כדור הארץ, כולל מיליארדים בסין, הודו ואפריקה. מדובר בתעשייה שמגלגלת מאות מיליארדי דולרים בשנה, וכל תזוזה קלה במשוואת הכוחות הפנימית שלה – היא בעלת השלכות כלכליות אדירות.

המהפיכה האמיתית תתרחש כאשר כולנו נסתובב עם מכשיר שיהיה "אולווייז און", כלומר מחובר 24-7 לרשת האינטרנט. הרצון הזה מוגבל כרגע בשל חולשת הרשתות, הבטריות והעלויות הגבוהות של המכשירים החדשים וחבילות הגלישה – אך הוא העתיד של הסלולר ובוא יבוא. כמו המחשב הפיסי – כך גם הסלולרי העתידי שלנו יהיה מחובר כל הזמן לרשת. גם פריצת הדרך של האינטרנט התרחשה כאשר הטכנולוגיה והמחירים אפשרו לנו להיות מחוברים כל הזמן – במהירות גבוהה.

התוצאה המיידית של חיבור תמידי של המכשיר לרשת היא שכל פעולות התקשורת שלנו ייעשו דרך הרשת: שיחות, הודעות טקסט, מייל, IM, חיפוש מידע וכו'. אבל אסור לבלבל בין הרשת – לבין ה-www. לגלוש דרך הסלולר זה לא אומר לגלוש לאתרי הווב המוכרים לנו. הגלישה הסלולרית היא שונה בטיבה, אופי צריכת המידע בו שונה. הגלישה הסלולרית תיעשה בחלקה הגדול להערכתי, דרך אפליקציות ייעודיות, ותכלול הרבה יותר תקשורת והרבה פחות חיפוש.

בעולם כזה – לא יהיה שום הגיון בלשלם על הודעות SMS, בדיוק כמו שאנחנו לא משלמים על מיילים. גם על שיחות איש לא ישלם. המודל העסקי הבסיסי של עולם הסלולר – עומד להיעלם מהעולם – ולהתחלף במודלים אחרים.

בעולם כזה – השחקנים צפויים להיות

1. ספקי הגישה לרשת – חברות סלולר וספקי גישת רשתות אלחוטיות

חברות הסלולר יהפכו לספקיות העיקריות של גישה לרשת, על חשונן של ספקיות גישה קווית. אין שום הגיון בלשלם פעמיים לשני ספקי גישה לרשת – כאשר בעלי רשתות הסלולר יכולים לספק חוויה שלמה. חברות האינטרנט הקווי יתמזגו בסופו של דבר לתוך חברות סלולר או ייעלמו. הביזנס העיקרי של חברות הסלולר נמצא באספקת אינטרנט אלחוטי, ולא צריך לדאוג להן, זה ביזנס ענק.

2. יצרני מכשירי הקצה

תקראו להם סלולרים, סמאטרפונים, קינדלים או נטבוקים. זה לא ממש משנה. בעולם יהיו מגוון גדול של מכשירי קצה, לצרכים שונים, בגדלים ובמשקלים שונים, וכולם יהיו מחוברים לרשתות סלולר. ההפצה שלהם תיעשה בחלקה הגדול דרך חברות הסלולר – מכיוון שהן מסוגלות לספק תמיכה ושירות טכני, משהו שרוב יצרניות המכשירים לא מסוגלות לספק.

3. השליט במסך הבית

זהו בעצם הקרב המכריע שמתנהל היום. מה יהיה על מסך הבית של משתמשי מכשירי הקצה. עד שהגיעה אפל – התשובה היתה ברורה. חברת הסלולר קבעה את מסך הבית – ושלטה באפשרויות הניווט של המשתמשים. אפל הפקיעה את השליטה לידיה. נוקיה ויצרניות מכשירים אחרות מנסות ללכת בעקבותיה. מצד שני – גוגל רוצה שמסך הבית שלכם יהיה קשור בדרך כזו או אחרת אליה (ולשם כך היא מפיצה את האנדרואיד), וגם יצרניות הדפדפנים כמו אופרה מעוניינות בכך, וגם פייסבוק בתמונה, וכן יצרניות אפליקציות כמו פרינג. קשה מאוד להעריך מי ינצח בקרב הזה, אבל להערכתי – בסופו של דבר, התוצאה תהיה ביזור כוחות, בין השחקנים השונים.

4. יצרני התוכן

צריכת התוכן והשירותים בסלולר עומדת לגדול בכמויות מטורפות. יצרני התכנים – ממוסיקה, דרך וידאו ומשחקים – וכלה באפליקציות עסקיות – רק ירוויחו מכך, אבל זה ייקח זמן. עולם שבו צינורות השיווק וההפצה כה מגוונים, בניגוד למצב ששרר בעולם הסלולר שבו עיקר ההפצה היתה לחברות הסלולר, יוצר גם קשיים רבים – מצורך בהשקעה גדולה בשיווק, דרך התאמות למגוון גדול של מערכות הפעלה ומכשירים. יצרני תוכן שיצליחו למצוא נישות אפקטיביות (למשל תיירות, או משחקים רבי משתתפים דמויי פארמוויל) יצליחו להערכתי לגבות עליהם תשלום פרימיום – ובעלי תכנים שפונים למאסות גדולות יצליחו להרוויח מפרסום.

5. גובי התשלום

עד שאפל הגיעה, חברות הסלולר היו אחראיות בלעדית על גביית התשלום בסלולר, ועל ידי כך נגסו ביס בכל שדולר שנכנס לעסק מהלקוח, תוך כדי גביית תעריף מטורף של 50% על כל פעולה שנעשית דרכן. אפל שינתה את כללי המשחק, תוך הכנת כרטיס האשראי לתמונה, והורדת האחוזים שלה ל-30, אבל זה פתרון חלקי מאוד. השאלה הגדולה היא האם חברות האשראי, או חברות כגון פיי-פאל, יצליחו להפוך לאלטרנטיבה של ממש בתחום. להערכתי – ללא התערבות רגולטורית, ספק אם זה יקרה. הסעיף הזה גם מתייחס לשאלה מי ישלוט במערכות הפרסום – וייקח מהן עמלה – חברות הסלולר או שחקניות אינטרנט.

6. ספקי הפלטפורמות

זהו סעיף קצת כוללני – שניתן להכניס תחתיו מגון גדול של יצרני טכנולוגיות. בתוך העולם זה נמצאות הזדמנויות עסקיות אדירות, ולא מעט חברות ישראליות פועלות בו. כדי שעל המערכת הזו תעבוד – נדרשות מערכות ותשתיות אדירות – החל בציוד הקצה של הרשת, דרך מערכות הפרסום, ועד לכלים לפורטינג. חברות שיצליחו לפתח מערכות איכותיות – שיעבדו כמו צריך – ויענו על צורך אמיתי – יצליחו להרוויח סכומים אדירים.אין תגובות »

אין תגובות.

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה