הפייסבוק הרג את ה-sms לחג?

פורסם על ידי גבע קרא עוז | כללי | יום רביעי 31 מרץ 2010 20:24

בשנים האחרונות היה קשה לישון בלילה שאחרי ערב הפסח, ולא רק בשל העומס על מערכת העיכול. הסלולרי פשוט נהג לצפצף אחת לכמה דקות – עם הודעת "חג שמח", שנשלחה אי שם בצהריים והתעכבה בפקקים הסלולרים, שעקפו בחומרתם את אלו שבכבישים.

ההודעה הסלולרית הקבוצתית החליפה עבור רבים את המנהג "להרים טלפון". עד לפני שנים אחדות נהגו אנשים להתיישב ערב החג על הקו לשיחות ארוכות למכריהם וקרובי משפחה. הדור הסלולרי בחר ב-sms הקבוצתי כפתרון מועדף, והתופעה התפשטה כמגיפה.

עד השנה. זה אמנם לא מחקר מבוסס, אבל בהסתמך על הנייד שלי ושל כמה ממקורבי, מספר ההודעות צנח השנה משמעותית. ולסיבה יש שם: פייסבוק. קרוב לשלושה מיליון ישראלים כבר רשומים באתר – והודעות החג שמח – הקבוצתיות והאישיות – נדדו השנה לשם, בחלקן הגדול. הסיבות ברורות: בפייסבוק הודעת חג שמח היא פתח לשיחה משותפת, האופציות (תמונה, וידאו נרחבות יותר) וחויית הקבלה של ההודעה נעימה הרבה יותר ופולשנית פחות.

השימוש הגובר ברשתות חברתיות לכל צורותיהן השונות – עומד לשנות דרמטית את השימוש בסלולר, לא רק בערבי חג. למעשה, זה כבר קורה, אם כי בינתיים השינוי מורגש בעיקר בקבוצות הגיל הצעירות. להודעת sms יש כרגע יתרון אחד בלבד – הידיעה שהיא פולשת לחייו של המקבל אותה – ולכן מדובר בכלי יעיל להודעות דחופות.

לכל צורך אחר – עדיף לתקשר האחד עם השני במייל-צ'ט-פייסבוק-IM, גם בסלולרי. ככל שהחיבור לרשת האינטרנט מהיר, נוח ומקובל יותר בסלולר – כך יהגרו צורות התקשורת אליו. בעוד שנים לא רבות – כשהסטנדרט יהיה חיבור always on לרשת, גם הצורך בוודאות של קבלת ההודעה באורח מיידי – למסך הבית של המקבל – יתקיים – ואז ה-sms ימות סופית.

בשנים האחרונות נעשו לא מעט ניסיונות, בחלקם של חברות ישראליות כמו זלאנגו, להפוך את חווית השימוש ב-sms למתוחכמת ומהנה יותר. ה-MMS, אחיו הבכור של ה-sms, הוא המוכר שבהן – ומדובר בשורה התחתונה בכשלון מוחץ (ומספר הודעות ה-MMS שנשלחות זעיר בגודלו בהשוואה ל-sms).

כדאי לחברות הסלולר, ולחברות שמתעסקות ב-sms, להבין שמדובר במוצר ששיאו מאחוריו, שתהליך השקיעה שלו החל. היום שבו לקוח משלם 40 אגורות להודעת טקסט ייראה לנו עוד כמה שנים תמוה לחלוטין, בדיוק כפי שהיינו חשים אילו מישהו היה מבקש מאיתנו לשלם היום עבור שליחת מייל.אין תגובות »

 1. Comment by סמדר — 31 במרץ 2010 @ 22:35

  נכון

 2. פינגבאק by בלוגיק - נבחרי השבוע מהבלוגספירה הטכנולוגית בישראל [03-04-10] | Newsgeek — 3 באפריל 2010 @ 21:46

  [...] קרא-עוז חושב שהפייסבוק החליף את ה-SMSים לכבוד החג. אנחנו נוטים להסכים. ההודעה הסלולרית הקבוצתית החליפה [...]

 3. Comment by Reuven — 27 במאי 2010 @ 17:11

  אתה פשוט לא בעיניינים, כנראה לא מכיר את הנתונים ואת המחקרים, לא בארץ, לא בחו"ל, ומבלבל בין עולמות המובייל לאינטרנט.

  בכל אופן, sms הוא הקילר אפליקיישן הגדול ביותר, ממשיך לגדול כל הזמן, והבדלי השימוש בו יחסית לכל האחרים הם בסדרי גודל, הפרש זה לא רק שלא הצטמצם, אלא אף גדל.

פיד RSS של התגובות על פוסט הזה TrackBack URI

כתיבת תגובה